La fiecare sfârșit sau început de an apar statistici despre numărul de useri de pe o anumită rețea socială sau site, despre cele mai bune, cele mai slabe – insert word here.

Și Instagram a publicat la sfârșitul lui 2017 un Year in Review, în care au adunat cele mai urmărite conturi, cele mai folosite hashtaguri ș.a.m.d. Hai să le luăm pe rând, să vedem împreună cele mai de impact influenceri, hashtaguri și conturi.

I. Cele mai apreciate posturi:

  1. Beyoncé (@beyonce) – https://www.instagram.com/p/BP-rXUGBPJa/
  2. Cristiano Ronaldo (@cristiano) – https://www.instagram.com/p/BbaImIfFr0h/
  3. Selena Gomez (@selenagomez) – https://www.instagram.com/p/BZBHr4Pg5Wd/
  4. Beyoncé (@beyonce) – https://www.instagram.com/p/BWg8ZWyghFy/
  5. Cristiano Ronaldo (@cristiano) – https://www.instagram.com/p/BV7m0IZFj_p/
  6. Selena Gomez (@selenagomez) – https://www.instagram.com/p/BS7VkPTg0-s/
  7. Selena Gomez (@selenagomez) – https://www.instagram.com/p/BTkzIjIAsRK/
  8. Cristiano Ronaldo (@cristiano) – https://www.instagram.com/p/BYTwfPVFVQY/
  9. Selena Gomez (@selenagomez) – https://www.instagram.com/p/BRv1dAUgba7/
  10. Selena Gomez (@selenagomez) – https://www.instagram.com/p/BW4LoqjgExn/

II. Celebritățile cu cel mai mare număr de followers:

  1. Selena Gomez (@selenagomez) – 130M+ Followers
  2. Cristiano Ronaldo (@cristiano) – 116M+ Followers
  3. Ariana Grande (@arianagrande) – 115M+ Followers
  4. Beyoncé (@beyonce) – 108M+ Followers
  5. Kim Kardashian West (@kimkardashian) – 104M+ Followers
  6. Taylor Swift (@taylorswift) – 104M+ Followers
  7. Kylie Jenner (@kyliejenner) – 99.5M+ Followers
  8. Dwayne Johnson (@therock) – 96M+ Followers
  9. Justin Bieber (@justinbieber) – 93.9M+ Followers
  10. Kendall Jenner (@kendalljenner) – 84.8M+ Followers

III. Cele mai folosite hashtaguri:

  1. #love
  2. #fashion
  3. #photooftheday
  4. #photography
  5. #art
  6. #beautiful
  7. #travel
  8. #happy
  9. #nature
  10. #picoftheday

IV. Personalitățile care au cel mai mare număr de followers noi:

  1. Cristiano Ronaldo (@cristiano) – 30M+ New Followers
  2. Selena Gomez (@selenagomez) – 24M+ New Followers
  3. Ariana Grande (@arianagrande) – 22M+ New Followers
  4. Kylie Jenner (@kyliejenner) – 23M+ New Followers
  5. Dwayne Johnson (@therock) – 22M+ New Followers
  6. Leo Messi (@leomessi) – 21M+ New Followers
  7. Neymar Jr (@neymarjr) – 20M+ New Followers
  8. Beyoncé (@beyonce) – 17M+ New Followers
  9. Justin Bieber (@justinbieber) – 16M+ New Followers
  10. Kim Kardashian West (@kimkardashian) – 15M+ New Followers

V. Hashtagurile cu cea mai mare creștere:

  1. #love
  2. #fashion
  3. #photooftheday
  4. #photography
  5. #art
  6. #beautiful
  7. #travel
  8. #happy
  9. #nature
  10. #picoftheday

VI. Cele mai folosite filtre:

  1. Clarendon
  2. Gingham
  3. Juno
  4. Lark
  5. Moon

VII. Când vine vorba de Stories, cele mai folosite filtre au fost (no wonder here):

  1. Puppy
  2. Bunny
  3. Koala
  4. Genius
  5. Love

VIII. Orașele din care s-au postat cele mai multe poze:

  1. New York, New York
  2. Moscow, Russia
  3. London, United Kingdom
  4. Sao Paulo, Brazil
  5. Paris, France
  6. Los Angeles, California
  7. Saint Petersburg, Russia
  8. Jakarta, Indonesia
  9. Istanbul, Turkey
  10. Barcelona, Spain

Acestea sunt doar câteva din topurile făcute de Instagram pentru anul trecut. Mai multe găsiți aici: https://instagram-press.com/blog/2017/11/29/instagrams-2017-year-in-review/.

Topul este mai mult pentru divertisment, nu neapărat pentru statistici care țin de marketing.

Cu siguranță pot fi trase unele concluzii și pe această parte, însă ține de fiecare.